Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Mężczyzna bierze ślub czyli garnitur, smoking i frak

| Blog | 9 lipca 2015

Wybór sukni ślubnej dla Panny Młodej stanowi jedną z najważniejszych decyzji związanych z uroczystością. Pan Młody do kwestii stroju zwykle podchodzi z większym dystansem. W tym wyjątkowym dniu powinien on jednak prezentować się nienagannie i bardzo elegancko. Dlatego wybór odpowiedniego stroju jest bardzo ważny. Jak dobrać elementy męskiej garderoby? I co wybrać – garnitur czy smoking? A może szykowny frak?

Rodzaje garniturów

Najpopularniejszym strojem dla Panów Młodych są garnitury. Na rynku dostępne są garnitury angielskie, francuskie czy klasyczne.

Wersja klasyczna składa się z zapisanej na 2 guziki marynarki (nie taliowanej), która posiada jedno rozcięcie z tyłu, zapinanej na 4 guziki kamizelki oraz spodni o prostych nogawkach, wysokim stanie, wzmocnionych u dołu tasiemką. Taki krój zawsze prezentuje się elegancko (plusem jest także to, że fason kamizelki pozwala zamaskować brzuszek) i może zostać wykorzystany jako uniwersalna odzież wizytowa.

Garnitury francuskie posiadają taliowaną marynarkę (na 2 guziki) z dwoma rozcięciami z tyłu oraz spodnie o niskim stanie (typu biodrówki) wzmocnione podszewkami na kolanach.

Krój angielski to dopasowana do sylwetki marynarka (na 2 guziki) z klapą z tyłu i spodniami przypominającymi nieco krój sportowy (o niskim stanie).

Jaki garnitur wybrać do ślubu?

Do ślubu polecane są garnitury w odcieniach czerni, grafitu, brązów lub szarości. Gdy uroczystość odbywa się latem, Pan Młody może jednak pokusić się o jasny garnitur (na ślubach kościelnych raczej nie pojawiają się jednak garnitury w jasnych odcieniach). Odcień garnituru warto dobrać do sukni Panny Młodej – do ecru i pasteli pasują delikatne brązy, do bieli raczej zimne odcienie.

Jedną z ważniejszych kwestii jest tkanina. Odzież męska, którą wybieramy na ślub, powinna być lekka. Garnitur musi również przepuszczać powietrze. Praktyczna jest 100-procntowa bawełna. Latem można rozważyć len, ale warto pamiętać, że tkanina ta bardzo się mnie.

Garnitur idealnie dobrany, czyli jaki?

Najlepiej prezentuje się garnitur na miarę. Jeśli jednak kupujemy gotową odzież, należy zwrócić uwagę na to, aby idealnie leżała. Guziki powinny być położone w jednym rzędzie (gdy marynarka jest zapięta), rękawy muszą sięgać kostek na nadgarstku. Idealna marynarka sięga tuż za pośladki. Źle spasowane marynarki zwykle są zbyt luźne na dole. Ważna jest także długość spodni – nogawki mają sięgać połowy obcasa. Kamizelka ma zaś sięgać pasa spodni.

garnitur

A może smoking lub frak?

Panowie, którzy chcą prezentować się wyjątkowo elegancko, mogą wybrać smoking. Składa się on z marynarki jedno- lub dwurzędowej w czarnym kolorze, która posiada atłasowe klapy. Kolejnym elementem smokingu jest czarna mucha, koszula z wykładanym kołnierzykiem, spodnie z atłasowym lampasem i kamizelka (może być czarna lub biała).

Jeszcze bardziej elegancki jest frak – marynarka z długimi połami i atłasowymi klapami, spodnie z bocznymi lampasami. Uzupełnieniem fraku jest sztywna koszula z kołnierzem z łamanymi rogami.

Artykuł przygotowany przez:
Konik – producent garniturów

ilość wszystkich wyświetleń: 1584, dzisiaj: 2

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.